wtorek, 16 lipca 2013

Ósmy dzień warsztatów

Sny, z czym się nam kojarzą ? Niektórzy śnią o tym jak stają przed ślubnym kobiercem, inni są świadkami morderstwa, a niektórych goni wielki papier toaletowy. Lecz co zrobić gdy śni ci się jeżdżenie na Deszczokrocie ? Lub dawać komuś korbudeczek we śnie ? Grupa dziennikarska i aktorska przemyślała to zagadnienie i utworzyła sennik Lata w Teatrze. Rzućmy na niego okiem.


Człekodywan - pseudonim niemieckiego artysty, który odznaczał się charakterystycznym wyglądem, był cały pokryty wielobarwnymi tatuażami, które z daleka przypominały dywan. Oryginalne imię malarza brzmi Helmud Weissmiller. Malował obrazy, wystawiał je na ulicy tworząc swoisty performance. Jego dzieła przedstawiały głównie sceny rodzajowe i pejzaże. Pseudonim człekodywan powstał w łatwy sposób. Podczas jednego z występów widz w wieku czterech lat stwierdził że Weissmiller przypomina dywan. Tworzył w trakcie dwudziestolecia między wojennego.


Przebywać we śnie z nim to - w najbliższym czasie osiągniesz napływ weny twórczej.
Zabić go we śnie to - zapowiedź dobrego obiadu.
Topić go we śnie to - znak, że ktoś z twojej rodziny zacznie spiskować przeciwko tobie.
Zobaczyć go to - nagły przypływ gotówki.
Malować z nim to - zapowiedź posolenia herbaty dla gościa.
Oglądać jego występ to - znak, że Konrad Adam Mickiewicz podczas warsztatów zrobi ci zdjęcie.

Grzejdach – żyrandol wieszany w wielkich salach, charakteryzował się wykończeniami z białego złota, bardzo popularny w środkowej Europie na przełomie XIX I XXw. Zasłynął jako wynalazek łączący tradycję z nowoczesnością, poprzez zastąpienie świec żarówkami.Wieszać go: nowe zawodowe wyzwania. 
Wieszać się na nim: szybka dostawa gotówki. 
Rozbić go: utrata bliskiej osoby. 
Przepalić jego żarówkę: zdrowie i dostatek.


Deszczokrot - to zwierzę, ssak, zamieszkuje podmokłe tereny Amazonii, jego odkrycie datowane jest na rok 1920. Na świecie jest ich tylko 5000.Jego cechą szczególną jest to, że w czasie deszczu pod wpływem wody wyglądem przypomina kulkę. Żywi się małymi owadami, robakami.


Śnić o nim to - problemy zdrowotne związane z układem krążenia spowodowane odwodnieniem.
Jeździć na nim to -  utrata samochodu, stłuczka,poważny wypadek.
Być przez niego zabitym to - długoletnie życie,dożycie przynajmniej 90lat.
Zabić go - niestrawność
Polować na niego to - osiągnąć coś co wydawało się nieosiągalne.
Być deszczokrotem - zmiana zawodu, utrata pracy.
Posiadania deszczokrota - zapowiedź pecha, który będzie trwał przynajmniej 2 lata.
Mieć coś z deszczokrota - zdobyć coś cennego, co w przyszłości stanie się dla nas czymś ważnym.
Zjeść deszczokrota - wkrótce przeżyjesz podróż do Azji i będziesz próbować  egotycznych potraw.
Zgubić deszczokrot a -znalezienie nowych przyjaciół.


Firankosioł to - klucz do przykręcania kominów na dachu za pomocą obręczy.  Powstał w XIX wieku i jest używany do dziś. Firankosioł powstaje ze stopu miedzi, żelaza i cukru pudru. W 1957 roku Marylin Monroe razem z Elvisem Presleyem stworzyli serię limitowaną „Shining Firankosioł”, każdy egzemplarz został naznaczony śliną projektantów i były wysadzane czekoladą z diamentami.Śnić o nim to - zapowiedź remontu komina w domu, wizyty kominiarza.
Zgubić go to - utrata znacznej części majątku, który wróci do nas dopiero po jakimś czasie.
Kupywać go (błąd specjalny) to - zapowiedź odwrócenia się przyjaciół przeciwko tobie.
Dostać nim w głowę to - szybkie wybudzenie ze snu i możliwość oddania moczu.
Złamać go to - oznaka utraty zdrowia na długi czas, prawdopodobnie zakończona operacją.
Szukać cukru pudru na niego to - znak zgubienia wartościowego przedmiotu.
Dawać komuś firankosioł to - zapowiedź tego, że Magda z grupy scenograficznej zrobi ci Tosta lub gofra.Kolumnomiedziany – dawny jeździec wojska rosyjskiego. Jego nazwa pochodzi od nóg koni, których kolumnomiedziani dosiadali – były one tak mocno umięśnione, że przypominały kolumny – oraz od lekkiego pancerza przez nich zakładanego, wykonanego z miedzi. Kandydaci na kolumnomiedzianych byli starannie wybierani spośród rekrutów. Rekrut musiał odznaczać się nienaganną fryzurą – najlepiej długimi włosami koloru jesiennych liści (coby przypadkiem nie kolidowały one z kolorem zbroi). Każdy jeździec miał swojego pomocnika (na wzór giermka), który miał dbać o cotygodniowy trening należącego do jego pana konia.  Kolumnomiedziani otrzymywali dzienny żołd w wysokości dwóch złotych monet – była to bardzo doświadczona kawaleria, więc oczekiwała godnej zapłaty. Każdy oddział miał swojego dowódcę – Miedziakona, który zakładał specjalną, idealnie wypolerowaną zbroję. Blask Słońca odbijający się od jego pancerza miał oślepiać wrogów, lecz w praktyce Miedziakon był łatwym celem dla łuczników i zazwyczaj ginął w początkowym stadium bitwy. Legendą i wzorem dla wszystkich kolumnomiedzianych był baron pochodzenia niemieckiego Gustav von Miedloff – Miedziakon, który dzięki swojemu wybitnie umięśnionemu i szybkiemu koniowi przeżył wszystkie z dziewiętnastu stoczonych bitew. Formacja ta została wycofana w XVI wieku, ponieważ oddziały artylerii bardzo szybko obracały w perzynę kolumnomiedzianych chronionych jedynie przez cienką warstwę miedzi.Śnić o nim: nagły przypływ pieniędzy pochodzących z podejrzanych źródeł, na przykład przemytu kabli elektrycznych
Śnić o jego bojowej szarży: nadchodząca próba, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne
Śnić o zabitym kolumnomiedzianym: możliwość przerw w dostawach prądu
Śnić o wielce umięśnionym koniu kolumnomiedzianego: przestroga przed szwendaniem się w ciemnych zaułkach nocą
Śnić o podróży z kolumnomiedzianym:
                - na wielce umięśnionym koniu: okoliczności sprzyjające zawiązaniu stałych przyjaźni
                - pieszo: możliwa zdrada wśród najbliższych
Śnić o nim w kategoriach intymnych: zgubione pieniądze
Śnić o byciu nim: potwierdzenie słuszności celów sobie postawionych 


Korbudeczek – korek do zakręcania beczek z piwem w średniowieczu, wynaleziony przez niemieckiego rzemieślnika Hansa Andreasa Grundgena w XIIw. Wytwarzany był jedynie z najlepszego dębowego drewna, dodatkowo zdobiony herbem piwowara, którego trunek zamykał. Stosowano go także do testowania jakości wyrobu – przesąd głosił, że jeśli korbudeczek wypadł w beczki, piwo nie było warte przechowywania.Śnić o nim – oznaka przyszłej dalekiej podróży. Zakrztusić się nim – zapowiedź wygranej w grze. Zgubić go – nadejście nowych wydarzeń, urodzenie się dziecka. Być nim – zapowiedź problemów. Dać go komuś – przyjście komuś z pomocą. Nabywać go – przestroga, by zatroszczyć się o interesy. 


Przekol - rodzaj leśnego schronienia, przypominającego większą norę, w której ukrywają się małe zwierzęta, zające, lisy czy kuny w razie niebezpieczeństwa lub niesprzyjających warunków pogodowych.Spać w przekolu to - 
przeżycie przygody; zalanie mieszkania lub zajęcie go przez komornika. 
Śnić o przekolu - 
zapowiedź nieuniknionej próby.
Śnić o tym, że jest się zającem w przekolu -
€“ paniczny strach przed tym, co nieuniknione. Zapowiedź nękania przez bodziec fobii. 
Bycie zamordowanym w przekolu -
 zapowiedź zapomnienia lub rozpad długo trwającej przyjaźni.


Krasnorożec - 
rodzaj ubrania noszonego przez niewolników w Chinach w V wieku. Składał się on z obszernego palta w kolorze neonowej zieleni, sandałów z rzemyków oraz bordowego kapelusza o szerokim rondzie.Nosić krasnorożec to - 
przecena w ulubionym sklepie.
Rozerwać krasnorożec to - 
utrata roweru lub innego jednośladu w wyniku kradzieży, również nagłe wydatki i problemy finansowe.
Kupować krasnorożca to - 
zapowiedź utopienia się lub problemów układu oddechowego kogoś błękitnookiego z groma znajomych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz